DZIEŃ Z PRAWAMI DZIECKA

„Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy.”

20 listopada, przypadała 58 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz 28 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu w wielu krajach obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Społeczność uczniowska naszej szkoły z tej okazji przygotowała apel pt. „Mamy swoje prawa”, który odbył się 20. 11. 2017 r. Został przygotowany przez przedszkolaków i uczniów klas I-VII pod kierunkiem Małgorzaty Cicheckiej, Kamilli Choiny i Małgorzaty Mierzejewskiej. Jego celem było przekazanie informacji o prawach ustanowionych dla dzieci i z myślą o nich oraz uświadomienie, że oprócz praw mają również obowiązki.             Ich przestrzeganie należy przede wszystkim do dorosłych, którzy stwarzają dzieciom warunki do życia i rozwoju. Aby zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo spisano Konwencję o Prawach Dziecka. Jest to międzynarodowa umowa przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Dokument ten obowiązuje w niemal wszystkich państwach świata. Jego uchwalenie jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka.