“DZIEDZICTWO KULTUROWE MOJEGO REGIONU” WYCIECZKA KLAS V-VII

W dniu 23.06.2021 r. uczniowie klas V- VII Szkoły Podstawowej w Niemicy im. Noblistów Polskich uczestniczyli w wyciecze do zapomnianych już przez społeczeństwo megalitów w Borkowie.

Megality to rodzaj monumentów grobowych, budowane z ogromnych głazów nad miejscami pochówku. W Europie stawiano je 5 tysięcy lat p.n.e., a więc 7 tys. lat temu! Te polskie pochodzą mniej więcej z 3 tysiąclecia p.n.e., a więc sprzed około 5 tys. lat.

            W Borkowie, w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim, znajduje się właśnie taki megalit, Jest to jedyny grobowiec tego typu zachowany w tej części Europy. Miejsce to dzisiaj jest już zapomniane przez lokalną społeczność, a jeszcze nie tak dawno odbywały się tam historyczne festyny, odwiedzali je turyści i wycieczki szkolne, takie jak nasza.

Celem naszej wycieczki było:

– poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu,

– przybliżenie młodzieży  życia i obrzędów społeczności pochodzącej z neolitu związanej z powyższymi megalitami, czyli  Kultury Pucharów Lejkowatych, która osiedliła się na naszych terenach około 5 tys. lat temu.

Młodzież wysłuchała mini wykładu na powyższy temat, mogła również zobaczyć prawdziwe buły krzemienne, z których wykonywano narzędzia, repliki narzędzi oraz dowiedziała się, w jaki sposób człowiek je konstruował. Uczniowie rozpoznawali rośliny i zboża uprawiane w tamtym okresie. Zapoznali się również z obrządkami związanymi z pochówkiem zmarłych.

Niemałą atrakcją dla młodzieży była również próba rozniecenia przez nich ognia za pomocą krzemieni.

W ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę, że region, w którym mieszkamy, jest bardzo bogaty w różne atrakcje historyczne, a właściwie ich pozostałości, jak pałace w Borkowie, Sulechowie czy mauzoleum rodu von Schiffen. Wrócimy tam we wrześniu, aby lepiej im się przyjrzeć.

Marta Perzyńska

Martyna Kimmel